  • MAX8559ETA18+
MAX8559ETA18+
advertisement
Manufacturer No:
MAX8559ETA18+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX8559ETA18+
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX8559ETA18+
Description:
Enable Fixed 0.65mm PMIC 8 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4658
Step5Bar-code shipping tag
MAX8559ETA18+
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Power Dissipation
    1.951W
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    300mA 300mA
  • Quiescent Current
    290μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.85V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V 1.8V
  • Number of Regulators
    2
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
  • PSRR
    70dB ~ 54dB (10kHz ~ 100kHz)
  • Reference Voltage
    1.25V
  • Output Voltage1-Max
    1.9055V
  • Output Voltage 2
    1.8V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm