  • MAX8640YEXT15+T
MAX8640YEXT15+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX8640YEXT15+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX8640YEXT15+T
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
MAX8640YEXT15+T
Description:
6 Terminals 2.7V 6-Pin MAX8640 DC DC Voltage Regulator SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Purchasing and Inquiry
MAX8640YEXT15+T Overview
For optimal performance, this voltage regulator uses the Tape & Reel (TR) package. As you can see, this harley voltage regulator contains 6 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a SWITCHING CONTROLLER voltage regulator. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Fixed outputs through their output pins. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. Voltage regulator's switching frequency reaches 2MHz. The regulator is capable of operating with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.7V. The maximum input voltage of voltage regulator is 5.5V. As a result of the 260 peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 3.6V as the nominal input voltage. There is a subcategory of this regulator voltage called Switching Regulator or Controllers. DC/DC regulators such as this one belong to the MAX8640 family of products. At 1.5V volts, voltage regulator can provide voltage. The switching regulator operation is carried out by 6 pins. For this switching regulator, we recommend keeping the output voltage at at least 1.5V volts. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 500mA A. DC-DC switching regulator with supply voltage 5.5V. Stable operation of switching regulator is ensured by the high maximum operating temperature 85°C. Reliability is ensured by operating at -40°C, the DC DC switching regulator's minimum operating temperature.
MAX8640YEXT15+T Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
6 pins
Operating supply voltage of 5.5V
MAX8640YEXT15+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX8640YEXT15+T Voltage Regulators applications.
  • Electrical distribution systems
  • Program control systems
  • Smoke exhaust equipment
  • Planers
  • Laboratories
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Drilling machines
  • Network technology
  • Alternators
  • Lathes
Step5Bar-code shipping tag
MAX8640YEXT15+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    MAX8640
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Length
    2mm