  • MAX8640ZELT19+T
MAX8640ZELT19+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX8640ZELT19+T
HK JDW NO:
503-MAX8640ZELT19+T
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
MAX8640ZELT19+T
Description:
6-Pin MAX8640 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 4MHz Tape & Reel (TR) 500mA 6-WFDFN
Quantity:
In Stock : 17752
Step5Bar-code shipping tag
MAX8640ZELT19+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    6-WFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MAX8640
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.9V
  • Output Type
    Fixed
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.9V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    4MHz