  • MAX8840ELT25+
MAX8840ELT25+
advertisement
Manufacturer No:
MAX8840ELT25+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX8840ELT25+
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
MAX8840ELT25+
Description:
Enable Fixed PMIC 6-WFDFN
Quantity:
In Stock : 1530
Step5Bar-code shipping tag
MAX8840ELT25+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WFDFN
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Strip
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.135V @ 120mA Typ
  • PSRR
    78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)