  • MAX8840ELT27+G65
MAX8840ELT27+G65
advertisement
Manufacturer No:
MAX8840ELT27+G65
HK JDW NO:
503-MAX8840ELT27+G65
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
MAX8840ELT27+G65
Description:
Enable Fixed PMIC 6-WFDFN
Quantity:
In Stock : 4032
Step5Bar-code shipping tag
MAX8840ELT27+G65
  • Package / Case
    6-WFDFN
  • Supplier Device Package
    6-uDFN (1.5x1.0)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.135V @ 120mA Typ
  • PSRR
    78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)