  • MAX9550EZK+
MAX9550EZK+
advertisement
Manufacturer No:
MAX9550EZK+
HK JDW NO:
503-MAX9550EZK+
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MAX9550EZK+
Description:
5 Terminations7V~20V 5 Pin Video Amps Modules 1 Functions
Purchasing and Inquiry
MAX9550EZK+ Overview
A Tube is used to package class d amplifier.The SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package makes class d amp accessible to save space.High performance makes audio amplifier an excellent choice for TFT-LCD Panels: VCOM Driver.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.Using 1 circuits enhances audio ic's flexibility.5 pins are present on audio digital amplifier.5 terminations make up digital amplifiers structure.An electric current of 2mA is provided to digital sound amp.The circuamplifier ic is built using 5 pins.It is possible to achieve a high efficiency due to the 16V supply voltage.A minimum working temperature of -40°C is recommended.As long as audio amplifier ic is used, 20V supply voltage will be provided.
MAX9550EZK+ Features
5 pins
MAX9550EZK+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX9550EZK+ Video Amps and Modules applications.
  • Microphone Preamplifiers
  • Professional Audio Equipment
  • Preamplification and Filtering
  • Body Control Modules
  • Professional Audio Equipment
  • Aftermarket telematics
  • General-Purpose Amplifier Applications
  • Automotive external amplifier
  • External Audio Amplifiers
  • Broadcast Studio Equipment
Step5Bar-code shipping tag
MAX9550EZK+
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    16V
  • Pin Count
    5
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    20V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Current - Supply
    2mA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    7V~20V
  • Current - Output / Channel
    55mA
  • Interface IC Type
    REGISTER BASED PERIPHERAL DRIVER
  • Length
    2.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    TFT-LCD Panels: VCOM Driver
  • Max Power Dissipation
    219.1mW