  • MBR20200CTG
MBR20200CTG
advertisement
Manufacturer No:
MBR20200CTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBR20200CTG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR20200CTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBR20200CTG
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Weight
    4.535924g
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    SWITCHMODE™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Capacitance
    500pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Current Rating
    20A
  • Base Part Number
    MBR20200CT
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    150A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Breakdown Voltage
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    150A
  • Height
    9.28mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    4.82mm