  • MBR20H100CTH
MBR20H100CTH
advertisement
Manufacturer No:
MBR20H100CTH
HK JDW NO:
699-MBR20H100CTH
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max TO-220-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MBR20H100CTH
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
  • Series
    SWITCHMODE™
  • Part Status
    Obsolete
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4.5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    770mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A