  • MBR25H60CTHE3/45
MBR25H60CTHE3/45
advertisement
Manufacturer No:
MBR25H60CTHE3/45
HK JDW NO:
884-MBR25H60CTHE3/45
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR25H60CTHE3/45
Step5Bar-code shipping tag
MBR25H60CTHE3/45
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    150A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V