  • MBR3100RL
MBR3100RL
advertisement
Manufacturer No:
MBR3100RL
HK JDW NO:
699-MBR3100RL
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
MBR3100RL
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 790mV @ 3A -65°C~175°C 600μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-201AA, DO-27, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MBR3100RL
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    600μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    790mV @ 3A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V