  • MBR60L45CTG
MBR60L45CTG
advertisement
Manufacturer No:
MBR60L45CTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBR60L45CTG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MBR60L45CTG
Purchasing and Inquiry
MBR60L45CTG Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 730mV.Maintaining a surge current under 200A and not letting it exceed it is the key to preventing it.As long as the forward voltage is set to 30A, the device will operate.This device is powered with reverse voltage peak of 1.2mA V.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 1.2mA, which is the current created by its reverse bias.
MBR60L45CTG Features
730mV forward voltage
a peak voltage of 1.2mA
a reverse voltage peak of 1.2mA
MBR60L45CTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor MBR60L45CTG applications of rectifier diode array.
  • Battery chargers
  • Rectifiers for UBS
  • Crowbar applications
  • Rectifier for drives applications
  • General Rectification
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
Step5Bar-code shipping tag
MBR60L45CTG
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 21 hours ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    SWITCHMODE™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.2mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 30A
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.2mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    730mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1.2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200A
  • Height
    9.28mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    4.82mm