  • MBRB15H50CT-E3/45
MBRB15H50CT-E3/45
advertisement
Manufacturer No:
MBRB15H50CT-E3/45
HK JDW NO:
884-MBRB15H50CT-E3/45
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRB15H50CT-E3/45
  • Number of Pins
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW POWER LOSS
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    730mV @ 7.5A
  • Forward Current
    15A
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    150A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    7.5A
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A