  • MBRB30H100CTHE3/81
MBRB30H100CTHE3/81
advertisement
Manufacturer No:
MBRB30H100CTHE3/81
HK JDW NO:
884-MBRB30H100CTHE3/81
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Step5Bar-code shipping tag
MBRB30H100CTHE3/81
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Base Part Number
    MBRB30H100CT
  • Pin Count
    3
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    820mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    275A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    275A