  • MBRB41H100CT-1G
MBRB41H100CT-1G
advertisement
Manufacturer No:
MBRB41H100CT-1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBRB41H100CT-1G
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
MBRB41H100CT-1G
Step5Bar-code shipping tag
MBRB41H100CT-1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    SWITCHMODE™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MBRB41H100CT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 20A
  • Forward Current
    20A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    350A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    900mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    350A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    350A
  • Height
    9.65mm
  • Length
    10.31mm
  • Width
    4.7mm