  • MBRF10150CT-LJ
MBRF10150CT-LJ
advertisement
Manufacturer No:
MBRF10150CT-LJ
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MBRF10150CT-LJ
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
MBRF10150CT-LJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRF10150CT-LJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    890mV @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    830mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V