  • MC026C105KAA
MC026C105KAA
advertisement
Manufacturer No:
MC026C105KAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MC026C105KAA
Package:
Axial
Datasheet:
MC026C105KAA
Description:
MC 1μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.051W 0.039 Tx0.098L 1.30mmx1.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
MC026C105KAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.051W 0.039 Tx0.098L 1.30mmx1.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V