  • MC026D684KAA
MC026D684KAA
advertisement
Manufacturer No:
MC026D684KAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MC026D684KAA
Package:
Axial
Datasheet:
MC026D684KAA
Description:
MC 0.68μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.051W 0.039 Tx0.098L 1.30mmx1.00mmx2.50mm -55°C~85°C Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
MC026D684KAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.051W 0.039 Tx0.098L 1.30mmx1.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    0.68μF
  • Lead Style
    Straight
  • Length
    2.4892mm
  • Width
    1.2954mm