  • MC0603N560J500CT
MC0603N560J500CT
advertisement
Manufacturer No:
MC0603N560J500CT
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MC0603N560J500CT
Package:
Datasheet:
MC0603N560J500CT
Description:
56pF Ceramic Capacitor 5% 30 ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
MC0603N560J500CT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    NP0
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    1.6mm