  • MC100EP11DT
MC100EP11DT
advertisement
Manufacturer No:
MC100EP11DT
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MC100EP11DT
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MC100EP11DT
Description:
3.3V 1:2 Clock Buffer DUAL 8 Pins 100EP Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC100EP11DT Overview
The clock divider is packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. A Tube is used to package it. A total of 8 terminations can be found in it. With a supply voltage of 3.3V, it is possible to achieve a high level of efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. There are 8 pins on timeing clock. It belongs to the family of electronic gadgets known as 10EP. There is 5.5V maximum supply voltage (Vsup). It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 3V to ensure normal operation. It is possible to get 2 true outputs. In this case, the electronic part belongs to the 100EP series. In addition, NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V can be obtained when using this gadget. The maximum operating temperature of 85°C°C allows for stable operation. It operates at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius to ensure reliability.
MC100EP11DT Features
8 terminations
MC100EP11DT Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MC100EP11DT Clock Buffers & Drivers applications.
  • Peak detection
  • Artificial intelligence
  • Network
  • DDR4 JEDEC standard LRDIMM design
  • Global positioning system (GPS)
  • Industrial automation control system
  • Smartphone
  • Tlecom applications
  • Dual core processor workstations and servers
  • Zero crossing detector
Step5Bar-code shipping tag
MC100EP11DT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tube
  • Series
    100EP
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V
  • Technology
    ECL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Family
    10EP
  • Ratio - Input:Output
    1:2
  • Propagation Delay (tpd)
    0.3 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.12 ns
  • Number of True Outputs
    2
  • Input Conditioning
    DIFFERENTIAL
  • Height Seated (Max)
    1.1mm