  • MC100LVEL11DT
MC100LVEL11DT
advertisement
Manufacturer No:
MC100LVEL11DT
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MC100LVEL11DT
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MC100LVEL11DT
Description:
3.3V 1:2 Clock Buffer DUAL 8 Pins 100LVEL Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC100LVEL11DT Overview
There is a case option of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. A total of 8 terminations can be found in it. Supply voltages of 3.3V enable high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. 8 pins are present on timeing clock. It's set to 3.8V for the maximum supply voltage (Vsup). In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V. 2 true outputs are available. It is part of the 100LVEL series of electrical components. As a result of utilizing this gadget, NECL MODE: 0V VCC WITH VEE = -3V TO -3.8V is also available. It is possible for stable operation to be achieved at a temperature of 85°C°C. In order to guarantee reliability, the timeing clock operates at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius.
MC100LVEL11DT Features
8 terminations
MC100LVEL11DT Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MC100LVEL11DT Clock Buffers & Drivers applications.
  • Smartphone
  • High-performance server
  • Wireless infrastructure equipment
  • Global positioning system (GPS)
  • Peak detection
  • Hardware accelerator
  • Information equipment
  • Internet of Things
  • Consumer Electronics
  • Synchronous optical network (SONET)
Step5Bar-code shipping tag
MC100LVEL11DT
  • Package / Case
  • Packaging
    Tube
  • Series
    100LVEL
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    NECL MODE: 0V VCC WITH VEE = -3V TO -3.8V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Ratio - Input:Output
    1:2
  • Propagation Delay (tpd)
    0.405 ns
  • fmax-Min
    1000 MHz
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.02 ns
  • Number of True Outputs
    2
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm