  • MC100LVEP11DTR2
MC100LVEP11DTR2
advertisement
Manufacturer No:
MC100LVEP11DTR2
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MC100LVEP11DTR2
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MC100LVEP11DTR2
Description:
2.5V 1:2 Clock Buffer DUAL 8 Pins 100LVEP Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC100LVEP11DTR2 Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is available for the cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). A total of 8 terminations have been found in it. The supply voltage of 2.5V is capable of providing high efficiency. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). There are 8 pins on the clock buffer. There is a 3.8V maximum supply voltage set (Vsup). For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V. There are currently 2 true outputs available in the system. The 100LVEP series refers to this electrical component. When utilizing this gadget, NECL MODE : VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.8V can also be obtained. The maximum operating temperature of 85°C°C allows for stable operation. In order to maintain reliability, it has to be operated at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius.
MC100LVEP11DTR2 Features
8 terminations
MC100LVEP11DTR2 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MC100LVEP11DTR2 Clock Buffers & Drivers applications.
  • Clock signal duplication
  • Aviation
  • Fibre channel (FC)
  • DDR4 JEDEC standard LRDIMM design
  • Data center
  • Ultra Mobile PC (UMPC)
  • Cloud computing
  • Cell Phone (UMTS/WCDMA/GSM)
  • High speed line receiver
  • High reliability telecommunication system
Step5Bar-code shipping tag
MC100LVEP11DTR2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Ratio - Input:Output
    1:2
  • Propagation Delay (tpd)
    0.31 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.02 ns
  • Number of True Outputs
    2
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    100LVEP
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    NECL MODE : VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.8V