  • MC10LVEP11DT
MC10LVEP11DT
advertisement
Manufacturer No:
MC10LVEP11DT
Manufacturer:
ON SEMICONDUCTOR
HK JDW NO:
598-MC10LVEP11DT
Package:
Datasheet:
Description:
2.5V Clock Buffer DUAL 8 Pins
Purchasing and Inquiry
MC10LVEP11DT Overview
Supply voltages of 2.5V enable high efficiency. On this board, there is a pin count of 8. There is a circuit clock contained within Clock Drivers that is responsible for this function. The electronic gadget belongs to the 10LVE family. This value is set to 3.8V for the maximum available supply voltage (Vsup). The circuit uses a logic IC with a value of LOW SKEW CLOCK DRIVER as the input. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V for normal operation. There is a +-2.375/+-3.8V volt supply that powers the timeing clock. It is possible to obtain 2 true outputs. You can also get NECL MODE : VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.8V when you use this gadget. In order to keep operations stable, the maximum operating temperature should be below 85°C°C. The system is designed to operate at a temperature of -40°C degrees Celsius at all times. It is used terminals with a value of 8.
MC10LVEP11DT Features
Clock Drivers subcategory
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
MC10LVEP11DT Applications
There are a lot of ON SEMICONDUCTOR MC10LVEP11DT Clock Buffers & Drivers applications.
  • Dual core processor workstations and servers
  • High reliability telecommunication system
  • Patient diagnosis
  • Switch
  • Consumer Electronics
  • Cell Phone (UMTS/WCDMA/GSM)
  • Clock signal duplication
  • Defense and aerospace equipment
  • Line receiver and signal recovery
  • High-performance server
Step5Bar-code shipping tag
MC10LVEP11DT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    [object Object]
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    8
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Additional Feature
    NECL MODE : VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.8V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Technology
    ECL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Power Supplies
    +-2.375/+-3.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Family
    10LVE
  • Seated Height-Max
    1.1mm
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    0.36 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    0.31 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.02 ns
  • Number of True Outputs
    2
  • Input Conditioning
    DIFFERENTIAL
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm