  • MC10XS3435BPNA
MC10XS3435BPNA
advertisement
Manufacturer No:
MC10XS3435BPNA
HK JDW NO:
318-MC10XS3435BPNA
Package:
QFN
Datasheet:
Description:
Hot Swap Controllers QFN
Purchasing and Inquiry
MC10XS3435BPNA Overview
You get it with the QFN package.This device has a total of 24 terminations.In this case, the device is located at terminal QUAD.24 pins make up the entire device.A supply voltage of 10V allows for high efficiency.Operating the device requires 24 pins.In order to ensure stable operation, a maximum operating temperature of 150°C°C must be set.At a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius, it maintains its reliability.As a default, it's set to output 4.In order to satisfy the operation criteria, the maximum output current must drop to 6A.Hot Swap requires a maximum current of 6.5mA to operate.
MC10XS3435BPNA Features
The terminal position of 24
MC10XS3435BPNA Applications
  • Overvoltage protection
  • Electric vehicle
  • Industrial high-side switches
  • Industrial application
  • Undervoltage protection
  • Circuit breakers for high-side circuits
  • Supply voltage monitoring
  • Industrial computers and servers
  • Redundant-array-of-independent-disk (RAID) storage
  • Thermal limitation
Step5Bar-code shipping tag
MC10XS3435BPNA
  • Package / Case
    QFN
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    928.106688mg
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    10V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    6A
  • Operating Supply Voltage
    20V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    SPI
  • Output Configuration
    High Side
  • Max Supply Current
    6.5mA
  • Current - Output
    6A
  • Min Input Voltage
    6V
  • Max Input Voltage
    20V
  • Nominal Input Voltage
    5.5V
  • Fault Protection
    Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    95 µs
  • Turn Off Time
    95 µs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Supply Voltage1-Min
    3V
  • Height Seated (Max)
    2.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm