  • MC10XS6225EKR2
MC10XS6225EKR2
advertisement
Manufacturer No:
MC10XS6225EKR2
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC10XS6225EKR2
Package:
32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MC10XS6225EKR2
Description:
PMIC 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MC10XS6225EKR2 Overview
It is package in Tape & Reel (TR) case.It is included with the 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad package as well.A Surface Mount mounting is used for the LED driving board.The switch type of this switch is General Purpose.The temperature should be set to -40°C~125°C TA to ensure reliable functioning.The LED driver is equipped with 2 outputs.Operation is based on 4.5V~5.5V supply voltage.It has a total of Status Flag features.In this case, the LED driving board can produce only 3.8A 9AV as its maximum output.
MC10XS6225EKR2 Features
MC10XS6225EKR2 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC10XS6225EKR2 Power Switches ICs applications.
  • Portable Devices
  • Wireless/Networking Cards
  • USB Power Distribution
  • Portable/Handheld Devices
  • Portable GPS
  • Wireless Headsets
  • Telecom and Network Systems
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Wireless Modem Data Cards
  • Solid-State Drives
Step5Bar-code shipping tag
MC10XS6225EKR2
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Feature
    Status Flag
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    2
  • Interface
    SPI
  • Current - Output (Max)
    3.8A 9A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Voltage - Load
    7V~18V
  • Fault Protection
    Open Load Detect, Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    10m Ω, 25m Ω