  • MC1206B225K160CT
MC1206B225K160CT
advertisement
Manufacturer No:
MC1206B225K160CT
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MC1206B225K160CT
Description:
2.2μF 16V Ceramic Capacitor 10% 1206
Step5Bar-code shipping tag
MC1206B225K160CT
  • Package / Case
    1206
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Width
    3.2mm