  • MC17XSG500EK
MC17XSG500EK
advertisement
Manufacturer No:
MC17XSG500EK
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MC17XSG500EK
Package:
32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Description:
N-Channel PMIC 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MC17XSG500EK Overview
Tube is how it's packaged.It is included with the 32-SSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad package as well.The LED driver is mounted as Surface Mount.There is a General Purpose switch type associated with it.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~125°C TA.There is a default setting of 6 for output.In order to operate, it requires a voltage supply of 4.5V~5.5V.There is a maximum output voltage of N-Channel volts on this LED driver.A lighting driver with Internal PWM features is available.In terms of output, the lighting driver can provide a maximum of 5.5A V.
MC17XSG500EK Features
MC17XSG500EK Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC17XSG500EK Power Switches ICs applications.
  • Hard Disk Drives
  • Low Voltage I/O System Power
  • USB Power Distribution
  • Mobile Communication Devices
  • Handheld Devices
  • Wireless Headsets
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Portable Devices
  • Notebook and Tablet Computers
  • Storage Drives
Step5Bar-code shipping tag
MC17XSG500EK
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Feature
    Internal PWM
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    6
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    SPI
  • Current - Output (Max)
    5.5A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    7V~30V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
  • Rds On (Typ)
    17m Ω