  • MC33275DT-2.5G
MC33275DT-2.5G
advertisement
Manufacturer No:
MC33275DT-2.5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC33275DT-2.5G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MC33275DT-2.5G
Description:
Fixed 2.29mm MC33275 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 10284
Step5Bar-code shipping tag
MC33275DT-2.5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • Current Rating
    300mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC33275
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    13V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1.5mA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    200μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    260mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.26V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Input Bias Current
    1.1mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Length
    6.54mm