  • MC33375ST-2.5T3G
MC33375ST-2.5T3G
advertisement
Manufacturer No:
MC33375ST-2.5T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC33375ST-2.5T3G
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
MC33375ST-2.5T3G
Description:
Enable Fixed 2.3mm MC33375 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 15255
Step5Bar-code shipping tag
MC33375ST-2.5T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Current Rating
    300mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC33375
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    13V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    200μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    3.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    260mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.26V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Bias Current
    125μA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm