  • MC68332ACFC16B1
MC68332ACFC16B1
advertisement
Manufacturer No:
MC68332ACFC16B1
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC68332ACFC16B1
Package:
132-BQFP Bumpered
Datasheet:
MC68332ACFC16B1
Description:
ROMless CPU32 32-Bit Microcontroller M683xx Series MC68332 132-BQFP Bumpered
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
MC68332ACFC16B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-BQFP Bumpered
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    M683xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MC68332
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    15
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V