  • MC68CK16Z1CPV16
MC68CK16Z1CPV16
advertisement
Manufacturer No:
MC68CK16Z1CPV16
HK JDW NO:
318-MC68CK16Z1CPV16
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 16MHz 5V LQFP
Quantity:
In Stock : 5106
Step5Bar-code shipping tag
MC68CK16Z1CPV16
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SCI, SPI, UART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    46
  • RAM Size
    1kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Supply Current-Max
    38mA
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    16MHz
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
    YES
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Address Bus Width
    24
  • Number of Programmable I/O
    16
  • Length
    20mm