MC74HC390ADTR2G
MC74HC390ADTR2G
598-MC74HC390ADTR2G
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
5V CMOS DUAL Counters & Dividers 74HC Series 74HC390 16 Pins Unidirectional Negative Edge 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
MC74HC390ADTR2G Overview
This device is packaged in a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. There are 16 terminations used for its configuration. 5Vis enabled to operate in an extremely flexible manner due to its supply voltage. All component pins are equal to 16. As [0], it is packaged. To connect the circuit's other components, there are 16pins. Using [0], it can be mounted. In this case, it appears as a member of the HC/UH family. This device is a member of the 74HCseries and is well suited for a wide range of applications. Counter, Decadeis adopted as the logic type. In this case, the operating temperature should be set to -55°C~125°C. Using a Surface Mountmounting type, it is mounted. Providing a voltage of 2V~6Vensures higher reliability of operation. The array consists of elements storing 4bits each. The result may be yeswhen expressing the result in Pbfree code. In regard to this electronic device, ONE FUNCTION HAS 1 BITare essential features. The base part number of 74HC390provides access to more related parts. The packing of this product is performed by [0]. There is a minimum supply voltage (Vsup) of 2V volts. It is possible to supply voltages up to 6V volts (Vsup). 2input lines are used to input binary data as on/off signals.
MC74HC390ADTR2G Features
Embedded in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 bits per element
ONE FUNCTION HAS 1 BIT
MC74HC390ADTR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC74HC390ADTR2G Counters & Dividers applications.
- Programmable decade counters
- Control counters
- Counter control/timers
- Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
- Time-delay circuits
- SQUARE ROOT
- Divide-by"N" counters/frequency synthesizers
- ANALOG SIGNAL PROCESSING
- Analog multiplexing and demultiplexing
- Timers
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
MC74HC390ADTR2G
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
ON Semiconductor598-MC14060BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14029BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTG16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC14040BDTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC100LVEL32DG8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC4060ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC390ADG16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare