MC74HC390AFELG
MC74HC390AFELG
699-MC74HC390AFELG
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
2 Element Counters & Dividers 74HC Series Negative Edge 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC74HC390AFELG Overview
A device of this type is supplied in a package of type [0]. A wire connects the 2elements. It is packaged in a manner consistent with Tape & Reel (TR). This device is a member of the 74HCseries and is well suited for a wide range of applications. It is decided to use the logic type [0]. -55°C~125°Cshould be the operating temperature. Mounting type Surface Mountis used. Providing a supply voltage of 2V~6Vallows it to operate more reliably. The array has 4elements.
MC74HC390AFELG Features
Embedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
MC74HC390AFELG Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MC74HC390AFELG Counters & Dividers applications.
- ANALOG SIGNAL PROCESSING
- Programmable binary and decade
- Frequency division
- Divide-by-N counting
- Timing applications
- DIVISION
- Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
- Clocks
- Signal gating
Package
MC74HC390AFELG
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-74ACT161SCX16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-74F163ASCX16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DM74ALS169BN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DM74ALS161BN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CD74HC163M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CD4017BE16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-SN74LS90D14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CD74HC4040M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-SN74LS669D16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare