MC74HC390AFG
MC74HC390AFG
699-MC74HC390AFG
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
2 Element Counters & Dividers 74HC Series Negative Edge 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
MC74HC390AFG Overview
A device of this type is supplied in a package of type [0]. The device contains 2terminations. As [0], it is packaged. The 74HCseries offers a wide range of applications due to its versatility. It is assumed that the logic type is [0]. Setting the operating temperature to -55°C~125°C is recommended. This device is mounted in a Surface Mountmanner. Providing a voltage of 2V~6Vensures higher reliability of operation. There are 4 bits stored in each element of the array.
MC74HC390AFG Features
Embedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
4 bits per element
MC74HC390AFG Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MC74HC390AFG Counters & Dividers applications.
- SQUARING
- ALGEBRAIC COMPUTATION
- ANALOG SIGNAL PROCESSING
- Frequency division
- TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
- MULTIPLICATION
- Time-delay circuits
- Programmable decade counters
- Timers
- Analog multiplexing and demultiplexing
Package
MC74HC390AFG
Nexperia USA Inc.554-74HC4060BQ,11516-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC4040N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4017D,65216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS92N14-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-HEF4040BT,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4060PW,11816-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HCT163D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-74ACT161SCX16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-74F163ASCX16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DM74ALS169BN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DM74ALS161BN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CD74HC163M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CD4017BE16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-SN74LS90D14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CD74HC4040M16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-SN74LS669D16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD74HC190E16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare