  • MC74VHC1GT50DTT1
MC74VHC1GT50DTT1
advertisement
Manufacturer No:
MC74VHC1GT50DTT1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC74VHC1GT50DTT1
Package:
TSOP
Datasheet:
MC74VHC1GT50DTT1
Purchasing and Inquiry
MC74VHC1GT50DTT1 Overview
Logical driver uses a neat TSOP package. Cut Tape external packaging. 5 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. This logical driver is a member of the AHC/VHC family. 5 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. The bus transceiver employs 1 bits for each element. Specifically, digital transciever is a kind of Gates. In quiescent state, the electronic part uses 1μA. It is generally sold in TAPE AND REEL package. Voltage buffer is capable of operating under temperature as low as -55°C. Digital buffer should operate with ambient temperature no higher than 125°C. Buffer driver outputs 8mA to its low level. In high level output mode, the electronic parts may conduct -8mA of current. Voltage used to run voltage buffer should be 1.65V at least. In regard to the maximum supply voltage, buffer driver is rated 5.5V. Digital buffer is characterized to have 1 inputs.
MC74VHC1GT50DTT1 Features
Gates
High Level Output: 8mA
Low Level Output: -8mA
MC74VHC1GT50DTT1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor MC74VHC1GT50DTT1 Buffers & Transceivers applications.
  • Wireless HD Photography
  • Vehicle, ship, aircraft navigation and positioning
  • Switching system
  • Notebook
  • transmission relay
  • Metro access rings
  • Relays
  • Sensor reporting
  • Solenoids
  • Wireless network systems
Step5Bar-code shipping tag
MC74VHC1GT50DTT1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSOP
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Power Dissipation-Max
    200mW
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Current - Output
    8mA
  • Propagation Delay
    7.7 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    25.5 ns
  • Family
    AHC/VHC
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Number of Inputs
  • Rise Time
    100ns
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Number of Bits per Element
  • High Level Output Current
    -8mA
  • Low Level Output Current
    8mA
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Length
    3mm