  • MC78L15ACPRAG
MC78L15ACPRAG
advertisement
Manufacturer No:
MC78L15ACPRAG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC78L15ACPRAG
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet:
MC78L15ACPRAG
Description:
Fixed MC78L15 PMIC 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Quantity:
In Stock : 1604
Step5Bar-code shipping tag
MC78L15ACPRAG
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC78L15
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Voltage
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    15V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    35V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    6.5mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    39dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.7V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Min Output Voltage
    15V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Height
    5.33mm
  • Length
    5.2mm
  • Width
    4.19mm