  • MC78M12ABDTRKG
MC78M12ABDTRKG
advertisement
Manufacturer No:
MC78M12ABDTRKG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC78M12ABDTRKG
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MC78M12ABDTRKG
Description:
Fixed 2.29mm Tin MC78M PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 25
Step5Bar-code shipping tag
MC78M12ABDTRKG
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC78M
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    6mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    35V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    80dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Min Output Voltage
    12V
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    2.38mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Power Rating
    5W
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Terminal Pitch
    2.29mm