  • MC78M15BTG
MC78M15BTG
advertisement
Manufacturer No:
MC78M15BTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC78M15BTG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MC78M15BTG
Description:
Fixed 2.54mm Tin MC78M PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 27530
Step5Bar-code shipping tag
MC78M15BTG
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    500mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC78M
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Voltage
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    15V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    17V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    70dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Min Output Voltage
    15V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    4.82mm