  • MC79M15BT
MC79M15BT
advertisement
Manufacturer No:
MC79M15BT
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MC79M15BT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MC79M15BT
Description:
Fixed 2.54mm MC79M PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 1406
Step5Bar-code shipping tag
MC79M15BT
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MC79M
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XSFM-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    -15V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Negative
  • Current - Output
    500mA
  • Output Voltage 1
    15V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    -35V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.1V @ 500mA Typ
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.1V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%