  • MC88915TFN55
MC88915TFN55
advertisement
Manufacturer No:
MC88915TFN55
HK JDW NO:
318-MC88915TFN55
Package:
LCC
Datasheet:
MC88915TFN55
Description:
5V 55MHz Clock Generators 28 Pins LCC 28 Terminals Bulk
Quantity:
In Stock : 8602
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MC88915TFN55
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LCC
  • Number of Pins
    28
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    55MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    55MHz
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Input
    TTL
  • Logic IC Type
    PLL BASED CLOCK DRIVER
  • Max I(ol)
    0.036 A
  • PLL
    Yes
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.75 ns
  • Capacitance - Input
    4.5pF
  • Number of Inverted Outputs
  • Height Seated (Max)
    4.57mm