  • MC908QC16CDTER
MC908QC16CDTER
advertisement
Manufacturer No:
MC908QC16CDTER
HK JDW NO:
318-MC908QC16CDTER
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 16 Pin 8MHz 5V TSSOP
Quantity:
In Stock : 3438
Step5Bar-code shipping tag
MC908QC16CDTER
  • Package / Case
    TSSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 4 MHZ
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    8MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SCI, SPI
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    512B
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM
  • Supply Current-Max
    8.5mA
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    8MHz
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Core Architecture
    HC08
  • Number of Programmable I/O
    14
  • RAM (bytes)
    512
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm