  • MC9S12C32CPBE25
MC9S12C32CPBE25
advertisement
Manufacturer No:
MC9S12C32CPBE25
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MC9S12C32CPBE25
Package:
52-LQFP
Datasheet:
MC9S12C32CPBE25
Description:
32KB 32K x 8 FLASH 16-Bit Microcontroller HCS12 Series MC9S12C32 2.5V 52-LQFP
Purchasing and Inquiry
MC9S12C32CPBE25 Overview
The package is 52-LQFP-shaped. There are 35 I/Os. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. It is part of the HCS12 series of electrical components. The electronic part has a program memory size of 32KB 32K x 8. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 52 terminations on the IC chip, which means there are 52 terminations on the integrated circuit chip. You get a 16-bit size. IC Chip has 2.5V volt supply outputs. DMA channels number NO. Using the base part number MC9S12C32, you will be able to find alternatives for the part. There are YES PWM channels on the device. The clock function of this device is based on a 50MHz-frequency.
MC9S12C32CPBE25 Features
52-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MC9S12C32CPBE25 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MC9S12C32CPBE25 Microcontroller applications.
  • Copiers
  • ECG machine
  • Radio
  • Fire alarms
  • CD players
  • Television
  • Home video and audio
  • Teletext terminals
  • Aerospace navigation systems
  • Torpedo guidance
Step5Bar-code shipping tag
MC9S12C32CPBE25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    52-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    HCS12
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    52
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MC9S12C32
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G52
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.35V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    16
  • External Data Bus Width
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm