  • MC9S12C32MFA25
MC9S12C32MFA25
advertisement
Manufacturer No:
MC9S12C32MFA25
HK JDW NO:
318-MC9S12C32MFA25
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 2.5V LQFP
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
MC9S12C32MFA25
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Power Supplies
    2.55V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.35V
  • Interface
    CAN, SCI, SPI
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    31
  • RAM Size
    2kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    25MHz
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    8
  • Address Bus Width
    16
  • CPU Family
    CPU12
  • Number of Programmable I/O
    31
  • RAM (bytes)
    4096
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm