  • MCBU5102K5
MCBU5102K5
advertisement
Manufacturer No:
MCBU5102K5
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCBU5102K5
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
MCBU 1nF Ceramic Capacitor 10% 60 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCBU5102K5
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    MCBU
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    60 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    Y5P
  • Temperature Characteristics Code
    Y5P
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    7mm
  • Width
    3.5mm