  • MCF52110CVM80
MCF52110CVM80
advertisement
Manufacturer No:
MCF52110CVM80
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCF52110CVM80
Package:
81-LBGA
Datasheet:
MCF52110CVM80
Description:
128KB 128K x 8 FLASH Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF521xx Series MCF52110 81-LBGA
Quantity:
In Stock : 9058
Step5Bar-code shipping tag
MCF52110CVM80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    81-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MCF521xx
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MCF52110
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    56
  • Speed
    80MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V