  • MCF5216CVM66J
MCF5216CVM66J
advertisement
Manufacturer No:
MCF5216CVM66J
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCF5216CVM66J
Package:
256-LBGA
Datasheet:
MCF5216CVM66J
Description:
512KB 512K x 8 FLASH Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF521x Series MCF5216 256-LBGA
Quantity:
In Stock : 7
Step5Bar-code shipping tag
MCF5216CVM66J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Supplier Device Package
    256-MAPBGA (17x17)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MCF521x
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MCF5216
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    142
  • Speed
    66MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V