  • MCF52232AF50
MCF52232AF50
advertisement
Manufacturer No:
MCF52232AF50
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCF52232AF50
Package:
80-LQFP
Datasheet:
MCF52232AF50
Description:
128KB 128K x 8 FLASH Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF5223x Series MCF52232 3.3V 80-LQFP
Quantity:
In Stock : 7811
Step5Bar-code shipping tag
MCF52232AF50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    MCF5223x
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCF52232
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G80
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    56
  • Speed
    50MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    Coldfire V2
  • Peripherals
    DMA, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    131072
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm