  • MCF52256VN80J
MCF52256VN80J
advertisement
Manufacturer No:
MCF52256VN80J
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCF52256VN80J
Package:
144-LBGA
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF5225x Series MCF52256 144-LBGA
Quantity:
In Stock : 8832
Step5Bar-code shipping tag
MCF52256VN80J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    MCF5225x
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MCF52256
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    96
  • Speed
    80MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V