  • MCF5372CAB180
MCF5372CAB180
advertisement
Manufacturer No:
MCF5372CAB180
HK JDW NO:
318-MCF5372CAB180
Package:
Datasheet:
MCF5372CAB180
Description:
Microcontroller 160 Pin 1.5V
Quantity:
In Stock : 9612
Step5Bar-code shipping tag
MCF5372CAB180
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    3A991.A.1
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    160
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.6V
  • Power Supplies
    1.53.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.4V
  • Speed
    180 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Supply Current-Max
    25mA
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    24
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    32
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Length
    28mm
  • Height Seated (Max)
    3.85mm
  • Width
    28mm