  • MCF54455VR266
MCF54455VR266
advertisement
Manufacturer No:
MCF54455VR266
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCF54455VR266
Package:
360-BBGA
Datasheet:
MCF54455VR266
Description:
ROMless Coldfire V4 32-Bit Microcontroller MCF5445x Series MCF54455 1.5V 360-BBGA
Step5Bar-code shipping tag
MCF54455VR266
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    360-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    MCF5445x
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    360
  • ECCN Code
    5A992
  • Terminal Finish
    TIN COPPER/TIN SILVER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCF54455
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.65V
  • Power Supplies
    1.51.82.53.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.35V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    132
  • Speed
    266MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.35V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    Coldfire V4
  • Peripherals
    DMA, WDT
  • Clock Frequency
    66MHz
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    I2C, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    2.48mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm