  • MCL2BHTTER56K
MCL2BHTTER56K
advertisement
Manufacturer No:
MCL2BHTTER56K
HK JDW NO:
430-MCL2BHTTER56K
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCL2BHTTER56K
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    560 nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • Max DC Current
    150mA
  • Frequency - Self Resonant
    115MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    700mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.56 µH
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm